Národní technické muzeum žije!

Rovněž naše expozice jsou v současnosti, jako jiné kulturní instituce v ČR, uzavřeny pro veřejnost. Ale i tak stále zůstáváme s Vámi,“ řekl naší redakci vedoucí Odboru pro styk s veřejností NTM Jan Duda. „Na internetových stránkách muzea Vás zveme k virtuální prohlídce několika expozic včetně oblíbené Dopravní haly. Formou reportáží České televize Vám přiblížíme naše akce a výstavy a v publikacích muzea, které je možné si objednat přes e-shop, naleznou mnoho zajímavého i nároční zájemci. Novinkou pak je aplikace, díky které je možné na dálku projít výstavu „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“.

Z důvodů současné obtížné situace způsobené koronavirovou epidemií expozice a výstavy Národního technického muzea utichly. Jindy živé muzeum plné dětí i dospělých návštěvníků je nezvykle prázdné. Jsme tu ale stále s Vámi. Přijměte pozvání na prohlídku muzea na našich internetových stránkách a sledujte naše další aktivity“, doplňuje generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Jak na to

Na internetových stránkách Národního technického muzea www.ntm.cz je tedy možné virtuálně vstoupit do expozic Doprava, Fotografický ateliér, Astronomie, Tiskařství či Architektura, stavitelství a design a prohlédnout si prostředí a exponáty těchto známých expozic.

Pro širokou veřejnost jsme také připravili souhrn reportáží České televize,“ doplňuje Duda, „které podrobně přibližují již proběhlé akce a výstavy NTM jako např. mimořádnou jízdu Prezidentského vlaku NTM z roku 2018, ale i současné výstavy, které jsou nyní bohužel v muzeu uzavřeny, jako jsou Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, Technika v diktaturách a Sláva amatérské fotografie.

Více http://www.ntm.cz/aktualita/reportaze-o-narodnim-technickem-muzeu Náročnější zájemce je třeba upozornit na možnost nákupu publikací NTM na e-shopu http://www.ntm.cz/muzeum/publikace-k-prodeji.

Doporučit můžeme několik posledních publikací. Především dlouho očekávanou knihu Petra Kožíška o unikátní automobilové sbírce NTM Automobily v českých zemích,“ informuje nás Jan Duda, nebo objemnou kolektivní monografii Fenomén Ringhoffer. Rodina, podnikání, politika, která je mimořádným příspěvkem k historii hospodářství v českých zemích, a katalog současné výstavy Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte.

Nově je zpřístupněná aplikace k výstavě Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte. S autorem výstavy a odborníkem na motocyklovou historii Arnoštem Nezmeškalem je možné si na dálku projít výstavu a v krátkých komentářích se dozvědět mnoho zajímavého k vybraným 25 motocyklům. Aplikace je postavena na vznikající platformě TourStories – mobilního digitálního průvodce pro galerie, muzea, hrady, zámky a města. Aplikaci lze stáhnout do mobilního telefonu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tourstoriesapp.ntm.

NTM pořádá i velké množství programů pro školy …

Tematicky vycházíme z obsahu oblíbených edukačních programů NTM. Připravené materiály jsou uzpůsobeny pro práci z domova, práce s nimi je možná přímo na počítači, není třeba je tisknout,“ vysvětluje nám Duda. “Podklady obsahují také různé aktivity, které je možné zkoušet za pomoci doma běžně dostupných materiálů. Pedagogové tak mají možnost zaslat žákům pracovní listy vhodné k doplnění učiva nebo vyzkoušení různých experimentů. Vyplněný list žák pouze uloží a zašle zpět. První z řady takto zpracovaných materiálů se zabývají tématem Papír a Energie.“

a nezapomíná ani na rodiny s dětmi

„Pro ty jsme připravili deskovou hru k výstavě Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte. Hra je provedena v zajímavém výtvarném řešení a zve k rozptýlení a poučení několika hráčů, členů rodiny, tedy závodníků na motocyklech Jawa. Zábavnou formou hráči poznávají historii spojenou s úspěchy firmy Jawa a jejích motocyklů. Hra probíhá obdobně jako známé Člověče, nezlob se. Je volně ke stažení ve verzi pro tisk na formát papíru A3, v domácích podmínkách oceníte verzi pro tisk na dvě strany A4, které lze jednoduše slepit,“ uzavírá své informace o činnosti NTM v mimořádných podmínkách virové epidemie a dočasném uzavření muzea vedoucí Odboru pro styk s veřejností NTM Jan Duda.

Závěrem připomínáme, že Národní technické muzeum vstřícně poskytne prostor pro konání dvou streamovaných koncertů České filharmonie v rámci festivalu Pražské Jaro. Místa koncertů budou uveřejněna na oficiálních stránkách festivalu https://festival.cz/program-2/. Koncerty konané v Dopravní hale NTM budou uveřejněny na www.ntm.cz.

Deskovou hru k výstavě „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ stáhněte na www.ntm.cz
Publikace NTM „Fenomén Ringhoffer“ a „Automobil v českých zemích“ je možné si objednat přes e-shop NTM

Ivan Černý