Stříbrné rolničky aneb Zvěrokruh v pověstech a příbězích Krušných hor

Knihy pro mládež jsou oblíbeným čtenářským artiklem. V současném přetlaku překladových titulů abychom ale domácí autory příslovečným špendlíčkem v pyramidách publikací na knižních pultech hledali. Čestnou výjimku tvoří milé a čtivě sbírky pověstí a bájí z pera malířky a spisovatelky Kristiny Folprechtové. Její, vlastnoručně ilustrované, tři svazky pohádkových příběhů z Krušnohorska, před časem vydané, jsou již rozebrané. Ale nezoufejme, těšit se totiž můžeme na knížku novou, s názvem Stříbrné rolničky, která vyjde v průběhu letošního roku.

Jak nám řekla sama autorka, jedná se o rukopis s tuctem kapitol. Každý pohádkový příběh vychází z pověstí a ústním podáním předávaných lidových historek z drsného kraje česko-německého pomezí. Náměty se točí okolo dolování rud, stříbra, mědi a cínu a v neposlední řadě i uranové rudy, a především o dobrodružství horníků, kteří ve štolách zažívají mnoho neuvěřitelného a potkávají i skřítky-permony a jiné pohádkové bytosti. Strach má velké oči a tak kutající muži hluboko v podzemí viděli ledacos, o čemž se pak v hospodách nebo u ohňů na strništích, po dlouhá staletí vyprávělo. V bájích a historkách nechybí ale ani několik „vodnických“, neb autorčino příbuzenstvo pochází z Flájí, Dlouhé Louky, Lomu i Loučné.Sama několik let žila ve Vejprtech a zažila ještě Přísečnici, než jí pohltila stejnojmenná vodní nádrž . Mystických míst v Krušných horách, vyhlášených svými rašeliništi, močály a bažinami, kde leckdo z vandrujících zmizel beze stopy. Někdy i celé povozy, s koňmi i kočím, popřípadě rozvernými svatebčany.

Podoba knížky

Úvodní kapitola představované pohádkové knížky z pera Kristiny Folprechtové bude uvedena obrazem znamení Zvěrokruhu, další následující list přinese informace o tom, jak tato znamení ovlivňuje lidi. Následují pověsti s kresbami, které budou ilustrovat, jaká, že se u hrdiny příběhu projevuje vlastnost, daná tím, v jakém znamení se narodil.

Půvabné, místy až něžné malby, s krásnými tvářemi i dívčími postavami výstižně ilustrují celou publikaci, vycházejíce ze symboliky zvěrokruhu, na kterém je ostatně, jak jsme si již říkali, celý záměr knihy Stříbrné rolničky postaven. Publikace zanedlouho spatří světlo světa v populárním pražském nakladatelství Olympia.

Tvůrčí životopis

Malířka a spisovatelka Kristina Folprechtová (14.10. 1940 v Lomu u Mostu), žije a tvoří v Lubenci u Karlových Var. Vystudovala malbu u akademického malíře docenta Kamila Linharta a konzervatoř v Ústí nad Labem u akademického malíře, profesora Václava Rykra. Od roku 1990 členka Unie výtvarných umělců. Má za sebou desítky samostatných i společných výstav v ČR i zahraničí. Jedná se o všestrannou umělkyni, je malířkou i návrhářkou, vitrážistkou a šperkařkou.

V současné době nachází inspiraci k malbě ve filozofii tarotových karet, ve znameních zvěrokruhu či v artušovských legendách, v bájích a pohádkách.

V neposlední řadě je Kristina Folprechtová i spisovatelkou. Dosud napsala a vydala tři knihy pohádek, které sama ilustrovala – Z kapsáře tetky Dejmalky – pohádky a pověsti z kraje pod Čertovkou ( 2007), dotisk rozšířeného vydání Dejmalka (2008)a Čarozemě aneb čarodějnicí proti své vůli (2017).

Ivan Černý